Smichoff (Smíchov, Off)

Obsluha, zázemí, občerstvení

 

Dobrá přístupnost MHD, blízkost centra a parkovací místa v areálu, za které zaplatí lezecká dvojice symbolickou cenu, spolu s přímou dostupností z pražského vnějšího i vnitřního okruhu dělá stěnu dopravně atraktivní. Najdete ji v bývalém výrobním areálu.

Obsluha stěny je na velmi dobré úrovni ochotou i rychlostí. V podvečerních hodinách, kdy návštěvnost graduje, je vždy na recepci přítomno více členů obsluhy, takže čekací doba na odbavení vstupu nebo objednávku občerstvení je minimální.

Občerstvení aktuálně najdete v prosklených prostorách uvnitř lezecké haly.

Skříňky na šaty jsou akorát, 40 litrový batoh i zimní bunda se vejde. Boty se zanechávají před vstupem do šaten. Bohužel stav šaten a sociálek je už delší dobu provizorní a čistotou nevynikají. Dámské šatny jsou opravdu malé, brát si do nich s sebou psa je nepochopitelné, bohužel stává se to.

Několik měsíců zde probíhá přestavba, která zasahuje do hlavní haly a celkového provozu.

Ve vnitřních prostorách lezecké haly je dětský koutek (prolézačka) a ocelová skluzavka - bohužel obojí má vstup/výstup přímo z prostorů stěny a pobíhající děti prostě na stěnu nepatří.

Provozovatel se mnoho let snaží vycházet všem vstříc a nikoho neomezovat, což se týkalo i vstupu se psy. Ale i přes instalované cedule "Zákaz volného pobíhání psů" pokaždé zde minimálně jeden pobíhá.

Vstupné je rozdílné podle dne v týdnu, denní doby. Aplikují zde skvělý přístup, protože i majitelům permanentek vrací cenový rozdíl sníženého vstupného, pokud přijdou ve výhodnější čas.

 

Aktuální hodnocení: 6 z 10

Předešlé hodnocení: 9 z 10

 

 

Stěna, cesty

 

Stěna je rozdělena na dva rozlehlé prostory - haly. Největší hala s výškou cca 15 m poskytuje položené, kolmé, převislé, břichovité, 3D a krátké střechovité profily, které ještě vytvářejí různé možnosti koutů a hran. Už to dělá obrovské množství variací. Dále zde najdete i "pískařský" koutek se sokoly a spárami. Pro začínající výklenek s předinstalovanými lany. V této hale jsou aktuálně tři automatické samojistící navijáky umístěné v cestách s expreskami.

Druhá hala má lehce položené, kolmé a převislé profily. Na galerii umístěné nad dětským koutkem jsou instalovaná lana a navijáky poskytující lezení zejména začátečníkům.

Cesty v obou halách jsou od více stavěčů, kteří používají chyty osvědčených výrobců, spolu s profilem uspokojí tréninkové požadavky lezce všech výkonností. Jen málo stěn umožní lezci v obtížnosti 5 - 8 UIAA lézt takové množství cest jak v kolmém, tak i různě převislém profilu. Občas v cestách chybí mezistupy pro menší lezce. Pro výkonnostně založené lezce je zde 60 cest v obtížnostech 8- až 10+. Obměna cest probíhá pravidelně a nově dokonce je na cedulkách identifikujících cestu uvedeno datum, do kdy bude cesta k dispozici, než bude sundána. Klasifikačně jsou cesty vesměs hodnoceny měkčí stupnicí, i když i tady občas přijde překvapení. Stavěči po dostavění cesty umísťují papírky s návrhem klasifikace a lezci tak mohou po přelezení vyjádřit svoje hodnocení, než se zde objeví finální cedulka s názvem cesty a klasifikací.

Snaha nabídnout co nejvíce možností lezcům v běžném rozsahu obtížností (5-8 UIAA) způsobuje, že se cesty někdy překrývají. Zvláště v menší hale jsou často nesmyslně přes sebe chyty cest obtížnosti 5 a 7/8, při lezení vyšší obtížnosti se tak pravidelně praštíte o velká madla lehké cesty překážející v přímém pohybu mezi malými chyty. Návštěvnost má také někdy vliv na oklouzanost cest, zvláště pokud se jedná o hladší typ chytů.

Stěna má všude gumové bezpečnostní podlahy a expresní smyce jsou v mailonách fixovány. Chyty jsou upevněny dobře. Celkově je stěna udržována. Do doby, než začala vznikat konstrukce zasahující pod levou část břichovitého převisu, která je opravdové bezpečnostní riziko, nešlo objektivně nic vytknout.

Hala je v zimě vytápěna tepelnými zářiči a bohužel je tam vyšší teplota, než by bylo vhodné. Jistič opravdu nepotřebuje mít komfort pro tričko s krátkým rukávem. Odvětrání v létě zajišťují střešní okna, ale za slunečných letních dnů je horko, instalace otevření všech střešních oken by bylo vhodná.

S výše uvedenou dopravní dostupností a kvalitou cest zde očekávejte ve všední dny v hlavní návštěvní špičce (17 - 21h) naprosto zaplněné prostory. O zimních nebo sychravých víkendech je tento stav od rána do večera. Asi 90 cest v obtížnosti 3 až 6- přitahuje začínající lezce, což by nebyl problém, kdyby měli správné bezpečnostní návyky. Pobíhající psi a děti pod nohami a navijáky nad hlavou však vytvářejí dosti nebezpečný koktejl. Nejde opravdu sledovat, kdy zakopnete o dítě, psa, spadne na vás mizerně jištěný lezec nebo vás srazí někdo na navijáku, protože leze mimo přímou linii.

 

Aktuální hodnocení: 8 z 10

Předešlé hodnocení: 10 z 10

 

 

Bezpečnost

+ expresní smyce jsou v mailonách
zafixovány
+ gumová bezpečnostní podlaha
+ cesty začínající rovnou do střechových převisů mají na nástupech bouldermatky

- konstrukce zasahující do pádové zóny v levé části břichovitých převisů
- samojistící navijáky jsou v cestách s expreskami a to působí problémy, zejména naviják v koutě při použití tak často zabere další 3 linie

- pobíhající psi a děti hlavně v návštěvních špičkách

- množství lezoucích bez správných bezpečnostních návyků v návštěvních špičkách
Aktuální hodnocení ve špičce: 5 z 10

Aktuální hodnocení mimo špičku: 9 z 10

Předešlé hodnocení: 10 z 10


 

Závěr

 

Smíchovská stěna má prvotřídní profily a cesty. Obsluha stěny nemá chybu. Bezpečnost samotné stěny (gumová podlaha, fixace a prodloužení expresek) je na skvělé úrovni, ale přístavba konstrukce až pod břichovité převisy nebyla vhodný krok.

Lezení se stává masovým sportem a tato stěna patří k jedněm z nejnavštěvovanějších. Pozitivum je, že stěna návštěvností prosperuje a promítá to do kvalitních služeb lezcům rozšiřováním prostor, i když přestavba za chodu komfort značně snižuje.

Bohužel si někteří pletou stěnu s krytým výběhem a hřištěm pro psy a děti, nebo zábavním centrem. Znalosti mnohých účastníků čerpané z internetu či od kamaráda jsou viditelně tristní. Lezec na úrovni 7- a výše se sice dokáže částečně uvedenému vyhnout, ale přijde tak zvláště o moc pěkné cesty v druhé hale a je odsouzen jen k lezení převisů. Bohužel je tak nutno stěnu aktuálně hodnotit velmi rozdílně - mimo špičku si tady lezecky opravdu maximálně užijete, ve špičce je to však aktuálně oblast bez komfortu a s výrazným bezpečnostním rizikem.

 

Celkem ve špičce 19 z 30
Celkem mimo špičku 23 z 30

(předchozí hodnocení 29 z 30)

 

PROFILOVĚ PERFEKTNÍ STĚNA A SUPER CESTY, AKTUÁLNĚ PROBÍHÁ PŘESTAVBA.
BOHUŽEL VE ŠPIČCE DAVY LEZCŮ SNIŽUJÍ VÝRAZNĚ BEZPEČNOST A KOMFORT.

03/2017