BigWall (BW, Vysočany)

Obsluha, zázemí, občerstvení

Jako většina stěn v Praze je i tato umístěna v bývalém výrobním závodu. Dopravní dostupnost hromadnou dopravou je velmi dobrá. Parkování je k dispozici, ale v obvyklou špičku 17 – 20h může být problematičtější.

Ve vstupních prostorách se nachází recepce a posezení. Za ním je už místo na zanechání bot, což je pozitivní na čistotu šaten. V nich najdete prostorné skříňky s ramínky. Bohužel však často mizí, což je někdy vtip (jednou jsem našel v jedné skříňce asi 20 ramínek), jindy zřejmě důsledek nenechavců. V poslední době nebyly ve špičce k dispozici klíčky ke skříňkám, přitom na stěně byly volné linie – své zřejmě dělá přeplněný boulder a dětské kurzy. Zázemí i šatny jsou čisté, voda ve sprchách má dobrou teplotu.

Od velké lezecké haly jsou vstupní prostory odděleny skleněnou stěnou a vytápěny radiátory, v zimě je zde příjemné teplo. Nabídka občerstvení je standardní – pivo, limo, párky, tousty, káva, polévka, energetické nápoje a další. Vstup do prostor šaten i stěny je řešen čipem. Máte-li permanentku, stačí si půjčit klíč od skříňky. Cena vstupného je základně rozdělena na dva typy; levnější je vstup na boulder a galerii s krátkými cestami, dražší umožňuje vedle předchozího lezení i ve velké lezecké hale. Pořízení permanentky jednoho či druhého typu poskytuje pouze symbolickou slevu, rozhodně se nevyplatí mít dražší typ (stěna), pokud byste chtěli chodit i nepravidelně jen na boulder/galerii nebo chodit mimo špičku. Obsluha je fajn.

Hodnocení: 9 z 10

 

Stěna, cesty

Z hlediska tréninku lezení s lanem je primárně určena hala. Výška haly je 20m a profilům není co vytknout; od lehce položených, kolmých až po dosti převislé se stropovými místy vytvářejí opravdu dlouhé cesty. Použití lana o délce 50m je nutností! Ty nejvíce převislé, z druhé strany položené, profily vedou po dvou pilířích. Dolezete-li převisy pilířů na konec, budete po spuštění hodně daleko od místa, kde jste začínali.

Dále je zde 3D stěna, malá položená stěna a jako bonbonek spárová širočina a vysoký komín. Najdete tady velmi pěkné cesty převážně od Viktora a Vildy, které doplňují další stavěči. Stěna vás prověří ve všech směrech. V položených cestách budete potřebovat vybroušenou techniku nohou a vzhledem k délce i trpělivost, v kolmých se už začíná projevovat vytrvalost a převislé cesty jsou silové a vytrvalostní. Za odpočinkové místo v cestě budete opravdu vděční a i s dobrou kondicí tady bez správné taktiky v kuse nepolezete na svém číselném maximu.


Cesty jsou výborně popsány nejenom pomocí francouzské a UIAA klasifikační stupnice, která rozhodně nejde nazvat měkkou, ale navíc jsou doplněny ikonami definujícími, co lezce v cestě čeká za obtíže (síla, vytrvalost, technika, lišty, boule …). V hale je jedno samonavíjecí zařízení.

Na galerii najdete velký boulder, o poschodí výše ještě kratší stěnu s položenými, kolmými a lehce převislými profily, kde jsou z části předinstalovaná lana. Na vedlejším balkonu, přístupném po žebříku, na druhé straně boulderu je posilovací místo, pokud ještě zbývají síly.

Hala je v zimě vytápěna pomocí elektrických infrazářičů. Díky výšce a chybějící izolaci nejchladnější v Praze, což je skvělé na trénink. Infrazářiče jsou však instalovány někdy na stropě tak nešťastně, že pečou přímo na lezce (kolmá stěna vpravo, strop mezi sloupy). V létě je na stěně obrovské horko a nepomáhají ani otevřená vrata do areálu. Chtělo by to maximalizovat otevření stropní části, aktuálně je to naprosto nedostatečné. Rozlehlost stěny a různé police ukládají obrovské množství prachu-magnézia, jehož používání ve špičkách je i ve vzduchu často dosti znatelné.

Zajímavostí je obrovský jeřáb, který zůstal součástí stěny.

Na galerii najdete cesty zejména pro začátečníky od cca 4 UIAA až do 7+, v hale jsou cesty pro pokročilejší až výkonnostní lezce (4 až +-10 UIAA). Maximum zábavy a tréninku si zde užijí lezci v obtížnostech 6-8 UIAA, počítejte s tvrdou klasifikací. Určitě lze doporučit cesty v 3D stěně, které dokážou dost potrápit. Někdy jsou velmi lehké cesty prolnuté s těmi těžšími (aktuálně v položeném profilu).

Hodnocení: 9 z 10

Bezpečnost
- expresní smyce v mailonkách nejsou zafixovány
- samonavíjecí zařízení je v cestách s expreskami

+ gumová podlaha

+ ve velké části haly dostatečná prostornost

Hodnocení: 9 z 10

 

Závěr
Nejvyšší stěna i vstupné v Praze. Stojí to však za to. Zázemí je příjemné, cesty moc hezké a ohledně tréninku vytrvalosti asi není nic lepšího. Rozhodně se neobejdete bez síly a techniky, začátečníci si přijdou na své v kratších profilech. Připravte se u většiny cest na tvrdou klasifikaci. V chladných měsících pro trénink perfektní, v létě ale teplotně neúnosné.

 

Celkem 27 z 30

VYSOKÁ, PROFILOVĚ VÝBORNĚ VYMYŠLENÁ STĚNA S PĚKNÝMI CESTAMI. TADY SE NATRÉNUJE JAK TECHNIKA, TAK ZEJMÉNA VYTRVALOST A SÍLA.  V CHLADNĚJŠÍCH MĚSÍCÍCH SKVĚLÉ LEZENÍ, V LETNÍCH SAUNA.

Stav hodnocení k 03/2017