Výběr lezeček

Jak přistoupit k výběru bot na lezení

Text je určen zejména začínajícím lezcům, ale určitě v něm najdou něco i pokročilejší, kteří se chtějí vyhnout cestě plné pokusů a omylů.
 


(vybrat si vhodné lezky znamená hodně zkoušet)



LEZECKÁ OBUV AKA LEZEČKY PRO ZAČÁTEČNÍKA

V lezkách se leze

Lezky jsou specializované boty! Z šatny v nich chodí leda elita při závodech. Zbytek jedinců jdoucí v lezkách ze šatny, stojící v nich pod stěnou jsou jelita (důchodce, dětské pseudolezecké kroužky apod. vynechme). Čuňátka v lezkách chodí na záchod, stojí pod skalou, a roznáší to fuj do stupů, chytů a stěny.
Noste si přezuvky, podrážku lezek udržujte v maximální čistotě. Lezky si berte jako poslední věc před samotným lezením a sundávejte po dolezení. U skály se přezouvejte na plachtě s lanem, nebo na čistém předskalí. Čistá lezka = přilnavost.


(přezouvání z a do lezeček musí probíhat v čistotě)

 

 

Důležitý předpoklad

Kvalitní lezecké boty ocení nejvíce lezec s perfektní lezeckou (pohybovou) koordinací, technikou a flexibilitou, které nemá ovlivněny strachem (subjektivním, objektivním) z pádu tj. nutná důvěra v jističe a znát techniku redukce energie při pádu. Ovlivnění bývá i tělesnými vadami (vrozenými, získanými) resp. tyto mohou být po konzultaci s fyzioterapeutem, sportovním lékařem minimalizovány (nohy ploché, do O, X, vady páteře …). Znakem špatné koordinace, vady jsou mj. „okopané“ a předčasně prolezené lezky na jednom místě, u většiny začátečníků je to ve špičce. Samozřejmě předčasné opotřebení může způsobit i výrobní vada gumy, ale většinou platí vliv špatné koordinace, techniky.

 

Doporučení (nejenom) pro začínající lezce

Je nutno si vybrat lezky, kdy budete cítit na jakém typu stupu stojíte a zároveň, u nichž cenově nebude vadit počáteční „okopávání“, kdy podrážka (většinou její špička) mizí doslova před očima. Na úvodní lezení obtížností 4-6 UIAA (na populárních umělých stěnách s vesměs inflační klasifikací u nižších stupňů 5-7 UIAA) není potřeba výkonnostní-elitní lezecká obuv. Se zlepšující technikou se bude redukovat i předčasné/zbytečné opotřebení.  Tréninku  techniky, koordinace, flexibility a výběru jističe, věnujte maximální pozornost. Pokud sešlapáváte i běžné boty (do města, přírody) nerovnoměrně, máte bolesti těla, konzultujte s lékařem/fyzioterapeutem.

Jak má lezka sedět

I začátečnická lezka má nohu co nejvíc obepínat. Výběr lezeckých bot záleží na individuálním tvaru chodidla každého člověka. Pokud bota nesedí na noze od palce po patu, od nártu po chodidlo, je nevhodná. U začátečnické a (lehce) pokročilé lezky se dá tolerovat menší nenaplnění po stranách paty (pro lezení s lanem), nikoliv však v jiných částech.
 

Jak vybrat vhodnou velikost

Není dobré cíleně kupovat u začátečníka menší velikosti, v malých botách začátečníkova noha trpí a místo výuky techniky nohou se naopak bojí na nohu stoupnout, protože čím víc na nohu tlačí, tím víc ho to bolí. Kupovat boty pro začínajícího lezce o 1,5 a více čísel menší není dobrý nápad, nepotřebuje to.
Pohodlná bota také není dobrá volba,
na noze se bude kroutit a neposkytovat jistotu na stupu.
Neřiďte se výrobcem deklarovanou velikostí – je to často jen informační údaj. Lezky je nutno zkoušet pouze podle toho, jak sedí a vůbec se neohlížet na číslo. Většinu modelů hojně rozšířené La Sportivy jsou očíslované správně (dle velikosti stélky), zato u jejich modelu Genius si zkusíte lezky ze 3 krabic stejného čísla a v každé krabici i z jednoho páru bude výrazně velikostně odlišná. Každá značka lezeček, model sedí na jinou nohu! (Jen pro srovnání; lezečky fy Ocun vnímám globálně jako cca o 1 číslo menší ve stélce.)
Při výběru velikosti platí, že čím více má lezečka pravé kůže, tím více se časem roztáhne (La Sportiva Cobra). Umělá kůže se moc neroztáhne. Lezečka, která má hodně gumové obsázky a jiných tvrdých částí se také moc neroztáhne.
Pozor na podmínku, kdy si lezku zkoušíte! V teplý den, s lehce nateklou nohou vám budou lezky připadat těsné a jakmile budou nohy v dobré podmínce, noha nebude lezku tak vyplňovat.
Globálně bych tedy doporučil pro začínající pocitově maximálně 0,5-1 číslo menší, pro modely s více přírodní kůží, při dobré zkušební podmínce. Ale opravdu je hlavně určující ten „pocit obepnuté nohy“.

Jaký model je vhodný pro začátečníka, mírně pokročilého

Začátečnické dotazy „Jaké si mám koupit lezky do začátku?“, „Prolezl jsem lezky z dekáče, co dál?“,  „Co mi doporučíte pro můj tvar egyptské/barefoot/halux nohy?“, „Jsou pro mě lezky XY vhodné, vydrží mi?“, „Jak rychle/moc se lezky XY roztáhnou?“ jsou sice pochopitelné, ale po internetu jsou nezodpověditelné. Rádce by v podstatě musel mít stejné lezečky, rozdíl velikosti lezeček a nohy,  zároveň dotyčného znát z hlediska výkonnosti, technické úrovně, zájmu o lezecké oblasti, stylu lezení… a i tak se nemusí trefit dobře s doporučením.
 

Jde něco doporučit

Vzhledem k výše a níže uvedenému textu opravdu nejde říci „tyto“ lezečky jsou nejlepší, ať už pro typ chodidla, úroveň lezce, nebo oblast.
Doporučení v prodejnách může být ošemetné; chtějí se zbavit nadbytečných zásob, prodavač neleze, nebo jen leze pár měsíců, a i doporučení zkušeného lezce je vhodné brát mnohdy s rezervou, zvláště pokud má stejný model lezek posledních 5 a více let, nezkoušel různé modely a typy, které jsou aktuálně na trhu. Čest pár výjimkám.


Co tedy koupit

Zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte! Ve finále prostě obejděte kamenné prodejny s největším rozsahem výrobců, modelů a velikostí. Zajděte si třeba i v zahraničí při dovolené do velké prodejny, často mají jiné značky. Jste-li nakupovací neurotik, co nevydrží v prodejně pět minut, tak nikdy správné lezky neseženete!
Jen nazout nejde. Pokud po nazutí sedí a obepínají chodidlo, je potřeba zkusit pár lezeckých kroků. Prodejna musí mít namontovánu stěnku s pár stupy/chyty a nejlépe i strukturou, na kterých poznáte chování lezky a porovnáte rozdíl ve velikostech i modelech. Lezka by měla sedět, nehýbat se, nevyzouvat po zatížení 100% vaší váhy v různých směrech/polohách chodidla na stupu/struktuře. Zdá-li se vám, že je ta lezka ideál, tak si zkuste ještě (o půl čísla) menší. Čím více kůže je na lezečce, a čím si kupujete menší velikost, tím více se roztáhne.
Nezapomeňte, že vlastní lezky budete nosit při sportovním lezení na holé noze. Ponožky snižují citlivost chodidla, omezují přenos síly do okrajů lezky, takže je na umělou stěnu a sportovní lezení nenoste.
Pokud máte trpělivého, zkušeného kamaráda, trenéra a vybíráte první, druhé lezky, konzultujte to příp. vemte ho sebou. Asi se napoprvé úplně netrefíte, ale nebudete hned v lezkách o x čísel menších trpět nebo naopak v nich vypadat jak v dítě v dědečkových bačkorách. U třetích lezek už si po úvodních zkušenostech vyberete dobrý model. Zároveň si nenadávejte, proč jste si rovnou do začátku nekoupili úderný model o 2 čísla menší – jako začínající lezec to nedáte a do úrovně 6 UIAA je to v podstatě i zbytečné.
Než se vrhnete na koupi lezek, opravdu si uvědomte, jestli to lezení chcete dělat - čeká vás dost vyčerpávající výběr z desítek modelů, jejichž cena není nejnižší.
Pro začínající, kteří se chtějí lezení věnovat doporučuji úplně vynechat kategorii „začátečnické-tvrdé“ a rovnou začít v modelech „univerzální-tvrdší“ nebo „univerzální-citlivé“
A když si nějaké vyberete, zkuste ještě prolistovat bazary – třeba ten model a velikost ve stavu novém tam bude – těch co koupili špatně nebo sekli záhy s lezením jsou stále spousty.
 


LEZEČKY PRO POKROČILÉHO

Pokročilý lezec by měl bez debat investovat do odpovídajících bot. A to i do různých modelů, pokud není fixován jen na jednu specifickou oblast, typ lezení.

Vliv typu hrubosti stěny, tvaru stupů, sklonu

Pokud lezec střídá odlišné oblasti (druh resp. celková kvalita horniny, tvary stupů, sklony), nebo i jen umělé stěny, záhy si uvědomí, že každá má svůj specifický styl. Každý typ bot je vhodný pro jiný druh/hrubost horniny (překližky/stupů), tvar stupů, sklon stěny. Velké rozdíly jsou také mezi lezním s lanem a boulderingem. Lezec by tedy měl mít více typů lezeček. Zároveň také záleží na aplikaci stylu lezení samotného lezce – dynamický, statický, precizní, méně přesný-rychlý atd. To vše ovlivňuje výběr lezeček.


 (asimetrie a průhyb, citlivá, zároveň tuhá lezka přenášející energii do špičky na malé lišty,
vhodná i pro špičkování a patování v převisech i překvapivě dobrá v plotnách)

 

Tkaničky, suchý zip, nazouváky

Tkaničkové lezky umožní velmi efektivní stažení okolo nohy, také pokud si nekupujete o hodně menší lezky, umožní po dobrém stažení lepší přenos síly. Při jejich prasknutí je vyměníte a do spár jsou skoro nezbytné. I pokud praskne jedno z poutek/dírek, stále máte výborně užitečné lezečky. Malý tip: ocelová anatomická pinzeta je vhodný nástroj na výměnu tkaniček u roztodivných typů poutek.
Velkro je rychlé upínání, avšak stažení není tak precizní resp. lezky už musí být z principu menší velikosti, než u tkaničkových. Ve spárách nebo při zachycení o něco se vám můžou rozepnout, také chytají nečistoty a může být obtížné je dopnout. Viděl jsem i několikrát suchým zipem zachycené lano, chycená nohavice rozepla pásek … Když se velkro rozbije, nemáte šanci v polních podmínkách regulerně opravit.
Nazouváky jsou hodně specifické, běžně bych je nedoporučil, musíte je mít opravdu hodně na těsno a rychle se roztahují. Hodně používané hlavně na těžké pískovcové lezení.
 

Dámské x pánské

Rozdíly v dámských, pánských verzích bývají někdy v tvrdosti stélky i podešve. Výrobce počítá s tím, že do určitého bodu bude tlačit buď 50 nebo 70 a více kilo. Dámské velikosti se dělají běžně do velikosti 39. Pokud je ve vaší velikosti dostupný obojí model, vyzkoušejte a vyberte si ten víc vyhovující. Podle množství růžové barvy se lezky nevybírají.

S hranou či bez

Tady se už dostáváme opravdu do specifik lezení a lezeckých stylů. Malou lištu, dírku ustojíte asi lépe v lezkách s hranou, na vlnky a určité bouldry se budou hodit bez hrany.

Nabídka a kvalita výběru

Nabídka lezeček (ale i veškerého materiálu) je ovlivňována lezeckým boomem – skladba se řídí poptávkou, lezeckým trendem, zároveň jede marketingová mašinérie, prodejní marže, výrobní náklady. Hovězí štípenku nahradí umělou kůží a marketingový génius tomu dá přízvisko Vegan. Udělají lezky z recyklovaných materiálů a nazvou je Eco. Samozřejmě v obojím případě cena vyšší než u běžného modelu. U lezeček, kterými by se daly leda zatkoukat hřebíky napíšou „Perfektní pro začátečníky“.
Menší značky zanikají, často jsou sjednoceny pod jednu obchodní značku a předchozí šíře jejich modelů mizí (Rock Pillars + Ocun = Ocun) nebo gigant spolkne menšího výrobce (Five Ten = Adidas). Některé značky se nedohodly na maržích s určitými prodejci, a tak se shánějí hůře.
Najdete-li svoje vysněné lezky, zkuste internetové bazary, nebo počkat na výprodeje.
Pokud si oblíbíte určitý model lezek, pozor na automatizovaný nákup po jejich prolezení/zničení. Model stejného jména může mít oproti minulého roku jiný střih (kopyto), podešev, stélku, kvalitu. Takový negativní posun je třeba vidět u velké části modelů La Sportiva. Např. Testarossa, dříve po olezení podešve se mohly ještě minimálně jednou podrazit. Následně u výběhových modelů ve staré barevné kombinaci se už začala projevovat méně kvalitní kůže (trhání poutek a děr na tkaničky). U nových – červených modelů – pouští zpočátku barvu a nazouvací poutka i kůže se začne trhat velmi rychle, zvláště když používáte lezky o mnoho čísel menší, vydrží sotva do prolezení originální podešve. U jiných lezek (Skwamy) se utrhne velkro, odlepí obsázka … Co může být o víkendu nepříjemné, stává se na dlouhé lezecké dovolené, zvláště v končinách mimo civilizaci, noční můrou (také důvod, proč sebou brát více párů). A to nemluvíme o ztracených, ukradených zavazadlech.


Popisy modelů od výrobců/prodejců

Aby se problém s výběrem, zejména pro začínajícího a mírně pokročilého lezce, ještě komplikoval, matou vás někdy různorodé popisy.
Např. u modelu LS Kataki uvádí největší prodejní síť v ČR „Nová výkonností lezečka, univerzální konstrukce pro lezení na skalách, nebo pro vícedélkové cesty v horách.“ Zatímco výrobce „Univerzální, výkonná lezecká bota pro lezení na skalách vhodná i pro lezení v převisech“. Je samozřejmě možné v údernějším typu lezek lézt i vícedélku, zvláště ty těžké na limitu vaší výkonnosti. Jen počítejte s tím, že pokud dolezete na stanoviště tvořené podivným harampádím (volné plakety, staré skoby, erární smyce), budete stát před volbou, jestli do toho okamžitě odsednete a servete ze sebe těsné lezky nebo tam budete trávit čas budováním bezpečnějšího místa a odložíte proudění krve do nohou.

 


(perfektní tuhá bota, vhodná do dírek a na lišty, soustředí energii do špičky)


(

 

(PerUrčitým průvodcem ve změti modelů od výrobce mohou být grafická znázornění výrobců.

Globálně u všech výrobců se orientujete dle vašich požadavků podle protnutí požadavku na citlivost a výkonnosti modelu:
 

 

elitní

výkonnostní

univerzální

začátečnické

velmi měkké/velmi citlivé

 

 

 

 

měkké/citlivé

 

 

 

 

tvrdší

 

 

 

 

tvrdé

 

 

 

 

 

Pro pokročilejší lezce je vhodné dívat se, u sportovního lezení, na modely lezek od hranice univerzální/výkonností až výkonnostní/elitní.



Pro dynamické a silové bouldery budete asi používat měkké, středně asymetrické, výrazně prohnuté lezky. V rajbasové plotně oceníte měkkou lezku s malou asymetrií, abyste udrželi maximální kontakt s plochou, zato v převisech, malých dírkách a lištách oceníte silně prohnuté, asymetrické lezečky soustředící energii do jednoho bodu. Naopak do spár nejlépe zapadne bota s malou asymetrií, mírnou tuhostí. Ale je to vše opět o zkoušení, co komu vyhovuje v určitém terénu.
 

Zde jsou výrobci, kteří používají docela pěkné přehledy, které vás už trochu vedou k výběru určitějších modelů:

La Sportiva
https://www.lasportiva.com/en/climbing-shoes-technical-information

Scarpa
https://world.scarpa.com/page/climbing-collection-structure

 

 

Pro pokročilé, kteří jezdí po různých oblastech, je lepší mít i několikero specializovanějších lezek.

(vápencová plotna s trhlinkou)

 


Výrobci občas pořádají testovací dny, zejména na velkých stěnách a bouldrech. Zkuste si takovou akci vychytat, bude tam více příležitostí k testování, než jen na ministěnce v obchodě.

Hodně štěstí při výběru.