Ruzyně

Obsluha, zázemí, občerstvení

Stěna resp. její vnitřní i venkovní část je součástí většího sportovního a hostelového areálu, jehož součástí je i nekuřácká hospoda s venkovním posezením. Pokud na sportovištích neprobíhá nějaká velká akce, kdy hospůdku je pro ostatní rezervovaná, tak se zde dá slušně najíst i napít.
Přímo v zázemí stěny můžete u obsluhy zakoupit pití, iontové nápoje, kávu a nějaké pamlsky.  Pro ty, co mají dostatek sil, je v ceně vstupu k dispozici posilovna. Vnitřní a vnější stěnu spojuje zimní zahrada s dostatkem stolů, televizí s lezeckými filmy a dětský koutkem s množstvím hraček. Venku je ještě malá trampolína. Zimní zahrada je dobře oddělena od lezeckých prostor a zároveň prosklena. Nelezoucí se vzájemně neruší s lezci a přitom nejsou odstrčeni díky vizuálnímu kontaktu.

Obsluhu stěny zajišťují brigádníci, občas nemusí mít veškeré informace, ale obsluha je vždy milá. Skříňky na šaty jsou akorát, 40 litrový batoh i zimní bunda se vejde, pro boty je v nich oddělený prostor. Hodilo by se zouvací místo (před lety to tak bývalo). Voda ve sprchách občas teplotně kolísá, ale patří k lepšímu průměru. Prostory celkově působí čistě a udržovaně.

Hodnocení: 10 z 10

 

Stěna, cesty

Vnitřní hala poskytuje kolmé, převislé, břichovité, 3D a i stropové profily. V posledních letech přibyla i venkovní stěna s kolmými, mírně převislými a jedním lehce položený profilem.

Cesty jsou stavěny primárně stavěčem Petrem, jeho cesty v kolmém a převislém jsou krásné technické záležitosti  a hlavně jsou stavěné tak, že nezáleží na výšce lezce (je tu množství mezistupů/mezichytů). Převislejší, břichovité a stropové cesty prověří vedle techniky i sílu a vytrvalost, přitom se nejedná o boulderovou gymnastiku. Pokud náhodou u cesty bude uvedeno jméno Vašek, pak lezete cestu postavenou majitelem stěny. Nejnověji zde přibývají cesty od Raula.

Na vnější stěně můžete čekat primárně techničtější cesty díky kolmému profilu. Vnitřní stěna je svým charakterem silovější. Tato kombinace profilů a typů cest umožňuje opravdu výborný trénink. Dříve byla Ruzyně klasifikačně lehce měkčí (cesty od Petra), ale aktuálně si rozhodně na měkčí klasifikaci mnohdy stěžovat nebudete (Vašek, Raul a už i Petr).
Vnitřní část má jako podklad parkety. V případě probíhajících aktivit ve zbývající části haly je oddělena těžkou plachtou, která zabraňuje příletu míče na stěnu a přitom neomezuje lezení. V případě volné haly je plachta vytažena ke stropu a vzdušnost je skvělá. V zimě je vnitřní stěna vytápěna klasickými radiátory, což je nejlepší řešení. O některých víkendech probíhají v hale sportovní události, kdy vnitřní stěna je až do večerních hodin uzavřena a leze se tak jen venku.  Venkovní stěna má bezpečností gumovou podlahu a je nejenom zastřešena, ale i opláštěna kombinací pevných profilů a zatahovacími hliníkovými roletami. V létě tak lezete venku a v zimě (stažené rolety a vytápění) se místo promění v halu. Funguje to opravdu výborně.

Díky absenci samonavijáků a minimu lan shora je tu větší klid a prostor pro lezení na prvním. Venkovní i vnitřní stěna působí čistě a investice jsou vidět.

Hodnocení: 10 z 10

Bezpečnost

- expresní smyce v mailonách nejsou zafixovány

- na vnitřní stěně se ještě vyskytují hliníkové karabiny, ale proti minulosti je zlepšení

- podlaha na vnitřní stěně má parkety

- výška vnitřní haly není velká a tak břichovité převisy kousek nad zemí vyžadují hodně dobrého jističe a nenabírání lana lezcem

+ podlaha vnější stěny má bezpečnostní (gumovou) podlahu

Hodnocení: 8 z 10

 

Závěr

Skvělé profily a prvotřídně postavené cesty, přitom je to jedna z nejstarších stěn v Praze. Neusínají na vavřínech a stále se rozvíjejí - investice do venkovní stěny a zázemí. Najdete-li ještě probroušenou karabinu, neváhejte se ozvat. Milá obsluha, hospoda přímo v baráku, lezecká atmosféra. Vzájemná domluva mezi lezci, že si nebudete překážet ve vedlejší linii, je tady běžná. Venkovní stěna, která je v létě krásně na vzduchu a v zimě kompletně zakrytovaná. Pozitivem je i absence lan na top-rope a samonavijáků. Plně oddělený dětský koutek přispívá k pohodě všech. Jděte sem, pokud víte, co s lanem a jistítkem, rádi se zlepšujete a lezení není pro vás módní záležitostí. Trénink je zde radostí.

Celkem 28 z 30

 

JEDNA ZE STĚN MÉHO SRDCE. UMOŽŇUJE KOMPLEXNÍ TRÉNINK.
Stav hodnocení k 03/2017